Konya Sanayisinin Göz Bebeği: BÜSAN Özel Organize Sanayi Bölgesi

18 Ekim 2017 Çarşamba 10:36
Konya Sanayisinin Göz Bebeği: BÜSAN Özel Organize Sanayi Bölgesi
Büsan Özel Organize Sanayi 1995 yılında, üyelerinin öz kaynakları ile finanse edilmiş, devlet kredisi kullanmadan sanayicilerin bir araya gelerek kurdukları bir sanayi sitesidir.

BÜSAN Sanayi’nde 862 işyeri, çevresi ile yaklaşık 25.000 çalışanı, 5.000 araç ve günlük 35.000’den fazla araç giriş çıkışı ve tüm finans kurumları, bankalar, restoranları, marketleri, sosyal aktifleri ile Konya’da ticari hareketliliği en yoğun cazibe merkezi haline gelmiştir. Türkiye’de özel sanayi siteleri arasında 3.sırada yerini almaktadır. Sanayimizde üretimi yapılan çeşitli malzemeler (otomotiv yedek parça, makine imalat, demir, çelik, metal, plastik ambalaj vb.) 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapılmakta olup, %60’ı ise ihraç edilmektedir. Sanayicilerimizin %40 ‘ı otomotiv ve makine yedek parça üretimi, %30’u plastik, ambalaj, gıda üretimi, malzeme satış ve ticareti yapmakta olup, %30’u ise sanayi sektöründe diğer çeşitli imalat işleriyle uğraşmaktadır.

Temmuz 2013 yılından bu yana Büsan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanlığına devam eden Özteknik Rulman A.Ş. firma sahibi İbrahim AZMAN ve yönetim kurulu üyeleri sanayinin kurumsallaşmasında hızla yol almıştır. BÜSAN Özel Organize Sanayisi, yönetim yapısı, coğrafi konumu, lojistik üstünlüğü, çevreye saygılı projelendirme anlayışı, destekleyici hizmetleriyle ve yapmış olduğu kaliteli üretimle yerli ve yabancı sermayeli tüm firmalar için önemli bir ilgi odağı konumuna gelmiştir.

Ağırlıklı olarak, otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren Büsan firmaları, yeni yüzyılda otomotiv sektörünün hızla gelişmesi, ekonomiye katkısı ve diğer sektörlere öncelik etmesi açısından en önemli sektörlerden biri olduğu bilinciyle hızla ilerlemeye başlamıştır.

Dünyadaki uygulamalar da dikkate alındığında, coğrafi yönden ana sanayi kuruluşlarının birbirlerine çok yakın olmaları nedeniyle Büsan Özel Organize Sanayi Bölgesi yerleşim yeri olarak Karatay İlçesi, Fevzi Çakmak Mahallesi seçilmiştir. Bölgenin çorak ve tarımsal potansiyeli olmayan arazilerden meydana gelmesi bu seçimde önemli etkenlerden biri olmuştur.

Otomotiv Sanayi Ülkenin Can Damarı!

Otomotiv sanayi, tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonominin can damarı olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, diğer sanayi dalları ve ekonominin diğer sektörleri ile çok yakından ilişkili olmasıdır. Otomotiv sanayi; demir-çelik, petro-kimya ve lastik gibi temel sanayi dallarında başlıca alıcı konumundadır. Ayrıca, turizm, altyapı, inşaat, tarım ve ulaştırma gibi çeşitli sektörlerin ihtiyaç duydukları birçok motorlu araç otomotiv sektörü tarafından sağlanmaktadır. Bu sektörde meydana gelen değişmeler ekonomiyi önemli derecede etkilemektedir.

Otomotiv sektörünün sanayide yüksek katma değer yaratması, ileri teknoloji kullanımı, istihdam olanakları sağlaması ve çevreye duyarlı yapısı ile küreselleşen dünyamızda hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Bu hızlı gelişim sürecinde yer almak, üretim, teknolojik gelişme ve ihracat yönünden yapılaşma zorunluluğu gibi konularda çözümler üretebilmek için BÜSAN Özel Organize Sanayimizde otomotiv sektörüne parça üreten bir merkez haline gelmiştir. Büsan Sanayi Sitesi Yönetimimize kayıtlı olan firmalar dünya standartlarında tüm otomobil markalarının yedek parçasını üretmektedir. Gerekli alt yapı ve destek sağlanması durumunda yerli otomobil üretebilecek kapasiteye sahiptir.

BÜSAN Özel Organize Sanayi gelişmesine büyük bir hızla devam etmekte, önemi gittikçe artmakta ve bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Sanayi güvenliği için 1 güvenlik müdürü, 3 vardiya amiri olmak üzere 30 kişilik güvenlik ekibiyle çalışmaktadır. 3 Ana girişte güvenlik noktası ve sanayinin 11 önemli noktasında güvenlik kulübeleri bulunmaktadır. 12 adet gece görüşlü Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kamerası, gece görüşlü 62 Adet kamera ve 11 Adet Mobese bulunmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı Beyşehirliler Yapıcı Kara¬tay 7 No’lu BÜSAN Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu (UMKE) ve 79 No’lu Büsan Aile Halk Sağlığı Merkezi kurulmuştur. A sınıfı Aile Sağlığı merkezinde 2 Aile hekimi 1 hemşire bulunmaktadır. Acil Sağlık İstasyonunda 1 ambulans, 2 UMKE aracı bulunup, 12 sağlık personeli dönüşümlü olarak 24 saat hizmet vermektedir. BÜSAN Mesleki Eğitim Merkezi’nde 50 Öğretmen, 24 Derslik ve 1500 Öğrenci bulunmaktadır.

BÜSAN Sanayi’nde 7.000 kişilik ve 3.000 kişilik 2 cami ve bir adet mescit bulunmaktadır. KOSGEB Konya Hizmet Merkezi Müdürlüğü BÜSAN Sanayi’nde bulunmaktadır.

Bu haber toplam 5600 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler