Türkiye Dünyada En Fazla Büyüyen İlk 5 Ülke Arasındadır

23 Kasım 2017 Perşembe 17:21
Türkiye Dünyada En Fazla Büyüyen İlk 5 Ülke Arasındadır
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Van Fuar ve Kongre Merkezinde 20-29 Ekim tarihleri arasında Van Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde açık olacak Van Kitap Fuarını ziyaret etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Van Fuar ve Kongre Merkezinde 20-29 Ekim tarihleri arasında Van Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde açık olacak Van Kitap Fuarını ziyaret etti. Doğu Anadolu'nun en büyük illerinden olan Van'ın sadece tarım ve hayvancılıkla anılmasının haksızlık olduğunu belirten Bakan Özlü, "Türkiye kalkınacaksa 81 iliyle, 80 milyon vatandaşıyla ve tüm sektörleriyle birlikte kalkınacak. Büyüyeceksek hep beraber büyüyeceğiz. Ekonomik kalkınma yurdumuzun sadece bazı bölgeleriyle sınırlı kalırsa asla hedefe ulaşamayız. Hedefimize bütün Türkiye satında yapılacak yatırımlarla, gerçekleştirilecek üretimlerle varabiliriz" dedi.

"Biz bölge ayrımı yapmadan elimizi taşın atına koyuyoruz"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da esen rüzgârların yatırım, üretim, sanayi ve kalkınma rüzgarı olarak gördüklerini dile getiren Bakan Özlü, "Bu bölgelerin çok uzun zamandır terörle alındığının farkındalar. Bu yüzden sürekli yeni oyunlar, yeni tuzaklar kuruyorlar. İstedikleri kadar tuzaklar kursunlar biz bu oyunları da tuzakları da bozabilecek güçteyiz. Van'da hayata geçirdiğimiz projelerin sadece ekonomik projeler olarak görmeyin. Bir yanda ekonomik canlanmayı sağlarken diğer yandan terörün o kirli tekerine soktuğumuz birer çomaktır. Bizim 80 milyon olarak birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize çomak sokulmasına asla müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

"Bilgiye ve teknolojiye daha fazla odaklanmak durumundayız"

Sanayide yüzde 7 oranında bir büyüme beklediklerine dikkat çeken Bakan Özlü, "Türkiye'nin istikrarlı bir büyüme ivmesi yakalamış olması toplumsal moralimiz açısından da son derece kıymetli olmuştur. Türkiye'nin de sanayimizin de morali son derece yüksektir. Büyüme performansımız geçen yıldan bu yana yaşanan birçok menfi gelişmeye rağmen üretim çarklarımızın durmadığını gösteriyor. Sanayi sektörümüz bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 6,7 oranında, ikinci çeyreğinde de yüzde 6,3 oranında büyüdü. Bunun anlamı ekonomide durgunluğun söz konusu olmadığıdır. Türk ekonomisi ve sanayisi mola vermeden yoluna devam ediyor. Bu senenin toplamında sanayide yüzde 6 ile yüzde 7 arasında bir büyüme bekliyoruz. Türkiye dünyada en fazla büyüyen ilk 5 ülke arasındadır. İlk 3'ten sonraki 4'üncü ülke ile aramızda çok da büyük bir fark yok. Sürdürülebilir yüksek büyüme ve sanayide atım için bilgiye ve teknolojiye daha fazla odaklanmak durumundayız. Bilgi ve teknoloji odaklı bir sanayi anlayışına doğru ilerlemek durumundayız. Bu anlayışın pekişmesi için araştırma geliştirme ve inovasyon merkezli bir üretim modelini benimsiyoruz" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 5650 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler