Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek

08 Aralık 2017 Cuma 09:53
Sanayi Bakanlığı, Türkiye Ekonomisine Katma Değer Oluşturacak Ürünleri Destekleyecek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, "Ülke ekonomisine katma değer oluşturacak ürünleri destekleyeceğiz, işletmelerimizin yapacağı teknolojik ürün yatırımlarını teşvik edeceğiz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, The Green Park Hotel’de düzenlenen KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nın tanıtımı ve protokol imza töreninde konuştu. Çelik, ülke ekonomisine katma değer oluşturacak ürünleri destekleyeceklerini belirterek, "KOBİ’ler için erken ödemeyle yatırıma gerekli finansman sağlayabilmeleri, ’proje sonunda ödeme’ yerine dönemsel ödemelerle yatırımın tamamının gerçekleşmesi beklenmeden 4 ayda bir destek ödemesi almaları, makine-teçhizat ve yazılım alımlarında yüzde 100 desteklenmeleri gibi çok büyük yenilikler getirdik. Teknoyatırım’ın temel amacı, teknoloji alanlarında yer alan Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünleri ticarileştirmek. Bunu yaparken ülke ekonomisine katma değer oluşturacak ürünleri destekleyeceğiz, işletmelerimizin yapacağı teknolojik ürün yatırımlarını teşvik edeceğiz. Teknolojik ürün odaklı yatırım yapmak isteyen KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırdık. Söz konusu destekten faydalanan işletmelerin finans sektörü açısından da olumlu değerlendirilecek” ifadelerini kullandı.

“İşletmelerin ihtiyaçlarına yönelik yeni destek programları üzerinde çalışıyoruz”

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ise, "Kurumun başarılı çalışmalarına bundan sonra özellikle imalat sanayisindeki KOBİ’lerin teknoloji, ihracat, katma değer ve karlılıklarını artırmaya yönelik destek programlarıyla devam edecek. KOBİ’leri her yönüyle güçlendirecek ve ekonominin temel itici gücü haline getirecek strateji ve eylemleri önemsiyoruz. İşletmelerin ihtiyaçlarına yönelik yeni destek programları üzerinde çalışıyoruz. Katma değerli üretimi özendirecek ve firmaların kapasite kullanımlarını artıracak bir anlayışla hareket ediyoruz. KOSGEB olarak bu tür destek programlarını icra ederken özellikle KOBİ’lerimizi büyük firmalarla entegre ederek bu programları yürüteceğiz. KOBİ’lere öncelikle firma, proje ve sektör bazlı destekler vermeye çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 3258 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler