Güç DÖNÜŞÜM’de Başlar! Şimdi Dönüşüm Zamanı!

Dönüşüm Metal ve Isıl İşlem Genel Müdürü Gökay Demirkaya ile yaptığımız röportajı paylaşıyoruz.

Güç DÖNÜŞÜM’de Başlar! Şimdi Dönüşüm Zamanı!

AB ve Afrika pazar ağımızı genişleteceğiz

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz? Firmanızın tarihçesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

1981 yılında Üsküdar/İstanbul’da doğdum. Temel eğitim süreçlerimi İstanbul’da tamamladıktan sonra lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi’nde aldım. Lisan eğitimimi tamamladıktan sonra 2000 yılından itibaren sektörün içinde birçok görevde bulundum. Bu süreçte edindiğim tecrübeler ve edinmiş olduğum bilgi birikimi sayesinde 2011 yılına gelindiğinde Dönüşüm Isıl İşlem firmasını kurdum. O yıllarda çelik malzemeler ve bu malzemelerin ısıl işlemleri ile ilgili hem teknik yetersizlik hem de bilgi eksikliği sektör için ciddi derecede sorun teşkil ediyordu. Bu problem ve eksiklikleri giderebilmek adına çoğunluğunu metalurji ve malzeme mühendislerinin oluşturduğu bir ekip kurarak hem akademiye katkı sağladık hem de sektöre hizmet verdik. 

Bu süre zarfında 3.5 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Bu yatırım ile birlikte Türkiye’nin en kompleks ve donanımlı ısıl işlem tesislerinden biri haline geldik. 2022 yılına gelindiğinde ise yeni bir yatırım yaparak özel çelik servisimizi devreye aldık bu sayede sektöre hammadde hizmeti de vermeye başladık. Kısaca özetlemek gerekirse; Dilovası/Gebze lokasyonunda yerleşkesi olan firmamız Dönüşüm Metal ve Isıl işlem olarak sektöre iki ana departmanda hizmet sağlamakta. Bunlardan biri çelik ve özel metal alaşımları olmak üzere birçok malzeme grubunda hammadde hizmeti veriyor. Bir diğeri ise metal ve metal alaşımlı malzemelerin ısıl işlem süreçlerini yönetiyor ve gerçekleştiriyor.

"Malzemenin performansını arttıran mühendislik hizmeti veriyoruz"

Firmanız bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?

Öncelikle, Dönüşüm Metal ve Isıl işlem Türkiye’deki çelik ve ısıl işlem hizmetlerini bir arada veren, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş ilk firmadır. Firmamız çelik departmanı ve ısıl işlem tesisi olmak üzere iki ana birimde faaliyet göstermekte. Ülke sanayisinde üretim yapan savunma, otomotiv, havacılık, enerji, elektro mekanik, makine, elektrik, madencilik, medikal gibi birçok alanda direkt ve en-direkt olmak üzere çalışmalar yapıyoruz.

Isıl işlem tesisimizde bulunan, farklı işleme alma kapasitelerine sahip BMI, SHMETZ,İPSEN marka 9 adet vakumlu fırınlarımız faaliyet göstermekte. Bu fırınlar sayesinde malzeme analizine özel olarak ve farklı basınçlarda soğutma imkânı sağlayabiliyoruz. Ayrıca 1500 mm çapa kadar olan malzemelere vakum altında nitrasyon yapma yetkinliğine sahip olan ısıl işlem tesislerimizde gerilim giderme fırınlarımız sayesinde de bütün ısıl işlem süreçlerini tam donanım ile yürütüyoruz. 

Güçlü mühendis kadromuz sayesinde malzemenin istenilen mekanik özelliklerine ve kullanım yerine göre özel prosesler geliştirerek malzemenin performansını arttıran mühendislik hizmetleri de vermekteyiz. Diğer ana birimimiz olan çelik hammadde departmanımızda ise başta takım & kalıp çelikleri, paslanmaz çelikler olmak üzere birçok metal malzeme grubunda hizmet vermekteyiz. 2200mm genişliğe kadar kesim yapabildiğimiz makinelerimiz sayesinde istenilen ölçülendirmeler yapılarak en hızlı şekilde araç filomuz ile sevkiyatını gerçekleştirmekteyiz.

Ürünlerinizin müşterilerinize sağladığı avantajlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Açıkça ifade etmek gerekirse müşterilerimize sağladığımız ve bizi sektörde farklı kılan en büyük fark; müşterilerimize hem malzeme hizmetini hem de ısıl işlem hizmetini bir arada paket olarak sunabilmemiz. Bir diğer faktör de bizim müşterilerimize yaklaşımımız tüccar-müşteri ilişkisinden ziyade çalışma ortağı anlayışında olduğu için teknik olarak her türlü bilgi alış-verişinde bulunarak çözüm üretme noktasında büyük bir özveri ve samimiyet gösteriyoruz. Teknik alt yapı olarak Türkiye’nin en güçlü mühendislerine sahip firması Dönüşüm Metal ve Isıl İşlemdir.

"Vakumlu fırın imalatı için yoğun çalışıyoruz"

Ağırlıklı olarak hizmet verdiğiniz sektörler hangileri? Sektörlere dair geliştirdiğiniz veya üzerine çalıştığınız yeni bir ürün veya proje var mı? Varsa bahseder misiniz? 

Biz, üretimin olduğu bütün sektörlerle çalışma yetkinliğine sahibiz. Sektörel yelpazemiz çok geniş olduğu için faklı sektörlerde farklı deneyimler edindik ve ediniyoruz. Bu deneyimlerden faydalanarak müşterilerimizin karşılaştığı problemleri çözme konusunda hızlı aksiyonlar alabiliyoruz.

Şunu belirtmek gerekir ki Türkiye’de takım & kalıp çelikleri ve özel çelikler alanlarında somut bir eksiklik ve boşluk olduğunu düşünüyoruz. Aynı şekilde özel fırınlar ve teknik destek taraflarında da büyük bir yetersizliklerle karşı karşıyayız. Bütün konsantrasyonumuzu sektörün bu ihtiyacına cevap vermek için 10 yıl içinde gerçek bir üretici firma olmak üzerine kurulu. Bununla da yetinmeyip yurt dışı menşeine sahip vakumlu fırınlarla rekabet oluşturabilecek, vakum fırını imalatı için çalışmalar sürdürmekteyiz.

İhracat yapıyorsanız dış pazarlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? İhracatta öne çıkan ülkeler hangileri? Belirlediğiniz bir hedef pazar var mı?

AB ve Afrika’da pazarını büyütmeyi hedefliyor

Hepimizin bildiği gibi Türkiye jeopolitik olarak özellikle Avrupa’ya ile ekonomik ilişkilerde bulunulmak için çok elverişli bir konumda. Ayrıca hız ve imalat tecrübesi ve becerisi gelişmiş olan ülkemizde biz de Dönüşüm Metal ve Isıl işlem olarak ısıl işlem alanında ihracat yapan tek firmayız. Genel olarak Avrupa ve Afrika’da bulunan firmalarla çalışıyoruz. 2024 yılındaki hedeflerimizden birisi de bu kıtalardaki çalışma ağımızı genişletmek. 

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçiyor? 9 aylık satış rakamlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Yıl sonu beklentiniz ve 2024 yılına dair hedefleriniz nelerdir?

2023 yılı bizim için güzel geçiyor ancak biz bu yılı firmamız için giriş yılı olarak görüyoruz yani hikayemiz daha yeni başlıyor. Önümüzdeki yıllar ise gelişme yılı olarak devam edecek, potansiyelimizin farkındayız ve bu potansiyele ulaşmak için ciddi şekilde emek veriyoruz. 2023 yılının ilk iki ayında 2022 ciromuzu yakaladığımızı söyleyebilirim. Yıl sonu hedefimize ise Eylül ayı itibari ile ulaştık diyebilirim. 2024 yılında daha çok firmaya ulaşarak iş ortaklarımızın sayısını arttırmak istiyoruz. 2025 yılında ise şubeleşerek Anadolu da bulunan partnerlerimize hem çelik hem de ısıl işlem hizmetimizi daha hızlı ve daha iyi vermek istiyoruz.

"Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hem yurt içi hem de yurt dışı faaliyetlerimizle damga vuracağız"

2023 yılının yükselişimizin başladığı yıl olması ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı olması sebebi ile bizim için çok güzel ve anlamlı geçen bir yıl oluyor. Bize bu cumhuriyeti armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyetimizin bütün paydaşlarını sevgi ve saygı ile anarken, Atatürk’ün söylediği; ‘Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.’ sözünden yola çıkarak Dönüşüm Metal ve Isıl İşlem olarak gerek yurt içinde gerek yurt dışında çelik ve ısıl işlem alanında her zaman en iyisini yapmayı amaçlayacak ve bu doğrultuda güçlü adımlar atacağız.