Makina sektörü üretim ve ihracatta hız kesmemeli!

Makina sektörü üretim ve ihracatta hız kesmemeli! görseli

Makine sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri… Türkiye büyük bir ekonomiye sahip olmak istiyorsa sektörle ilgili çalışmalara bir an evvel başlamalı! Ülke olarak ekonomik kriz korkusuyla geçirdiğimiz şu zor zamanlarda bunun için neler yapılabilir? Öncelikle üretim konusuna değinmek istiyorum. Makine sektöründe daha fazla üretime, yüksek teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına önem verilmesi gerekiyor.

Ülkemiz ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olan makine imalat sektörü 2017 yılında üretim değerini yüzde 27 artırarak 71,62 milyar TL’ye yükseltti. Aynı dönemde toplam cirosu ise yüzde 28,3 yükselişle 77,49 milyar TL oldu. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl yaptığı toplam ihracattan yüzde 9 pay alan sektörümüz 14,8 milyar dolarlık ihracata imza atarak önemli bir başarı elde etti.

Şimdi de isterseniz İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı verilere kısaca değinelim. İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat sanayi endeksi Temmuz ayında 49,0 düzeyine yükseldi. İstanbul'da ise Haziran’da 49,5 olarak ölçülen PMI endeksi Temmuz’da 51,0 düzeyine yükselerek pozitif büyümeye işaret etti. Haziranda 49,5 olarak ölçülen PMI endeksi Temmuz’da 51,0 düzeyine yükselerek pozitif büyümeye işaret etti. Dileriz önümüzdeki günler için hem Türk sanayisi hem de makine sektörü açısından üretimin ve istihdamın artacağı güzel günler görürüz.

Sevgiler,

Mustafa Aslan fotoğrafı

Mustafa Aslan

Mustafa Aslan hakkında bir bilgi yok.

Türk İmalat verileri Haziran’da 46.8’e yükseldi görseli Önceki Haber

Türk İmalat verileri Haziran’da 46.8’e yükseldi

Değerli Kalıpçılar, görseli Önceki Haber

Değerli Kalıpçılar,