10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı

10 aylık makine ihracatı 14 milyar dolara yaklaştı görseli

 

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 10 ayında, makine ihracatının 13,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2019 Ekim ayına göre yüzde 6,5 artış sağlayarak 1,7 milyar dolar ihracat yapan sektör, tarihin en yüksek Ekim ihracatını gerçekleştirdi. Pandemi dönemindeki kayıplarını son çeyrekte kapatmaya devam eden makineciler, ikinci çeyrek sonunda yüzde 13,5’e kadar yükselen ihracat daralmasını yüzde 7,1 seviyesine kadar indirdi.

 

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerine rağmen Türk makine sektörü iyimser bir tablo çizdi ve ihracat rakamlarını arttırdı. Tüm olumsuzluklara rağmen sanayici üretti ve üretime katkı sağladı. Bildiğiniz gibi üretimin artmasının yolu katma değeri yüksek sanayi yatırımlarından geçiyor. Yatırımlarımıza ara vermez ve yerinde sektörler ile yatırımları destekler isek hem üretim hem istihdam hem de ülke ekonomisi yükseliş gösterecektir.

 

Makine sektörü Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikalara geçmeli!

 

Makine sektörünün toplam ihracatının yüzde 90'ını büyük işletmeler gerçekleştiriyor ve rekabet gücünü imalatta da ihracatta da büyük işletmeler alıyor. Her ne kadar sayısal olarak çokça makine firmamız varsa da niş sektörlere eğilmeli ve orta ölçekli firmalarımız teknolojilerini geliştirmelidir. Sektörde kalıcılığı yakalamak ve büyük işletmelerle rekabet edebilmek için KOBİ’lerimizin Endüstri 4.0’a uyumlu fabrikalar inşaa etmesi gerekiyor. Verimli üretim için tüm sektörlerin bir an evvel Endüstri 4.0’a adapta olması şart…

 

Sevgiyle kalın…

 

Mustafa Aslan fotoğrafı

Mustafa Aslan

Mustafa Aslan hakkında bir bilgi yok.

Türk çeliğine AB’den yeni sınırlamalar geldi. görseli Önceki Haber

Türk çeliğine AB’den yeni sınırlamalar geldi.

Türkiye'nin ham çelik üretimi 3.2 milyon ton oldu görseli Önceki Haber

Türkiye'nin ham çelik üretimi 3.2 milyon…