Türk Çelik Sektörü 2018 Yılını Geride Bıraktı

Türk Çelik Sektörü 2018 Yılını Geride Bıraktı görseli

Türk çelik sektörü üretimde daralmayı işaret ediyor. Türk çelik sektöründe açıklanan 10 aylık veriler, iç tüketimin ciddi ölçüde daraldığını, buna bağlı olarak ithalattaki gerilemeye ve ihracattaki yüksek oranlı artışa rağmen üretimin gerilediğini gösterdi.

ABD ve AB’nin uygulamaya aktardığı koruma tedbirleri sonrasında ihracatta elde edilen başarıda kur avantajı yanında belirli bölgelere sıkışmayan, esnek pazarlama politikasının etkili olduğu değerlendirildi. Son haftalarda Çin’in ve komşumuz olan ülkelerin piyasalardaki yoğun baskısı, girdi maliyetleri ile nihai ürün fiyatları arasındaki marjların önemli ölçüde daralmasına yol açtı. Bu durumun üretimde düşüşe sebebiyet vererek önümüzdeki aylarda, ihracattaki artışın yavaşlamasına ve ithalatın yeniden artmasına yol açmasından endişe duyuluyor. Bu yönü ile yurtiçi girdi tedarikine öncelik verecek politikaların uygulamaya aktarılmasına ihtiyaç duyulmaya başlandı.

Bursa Metal İşleme Fuarı beklentileri karşılamadı

Makina ve metal işleme sektörüne yön veren sektörün en büyük fuarlarından biri olan Bursa Metal İşleme Fuarı; 29 Kasım-2 Aralık tarihlerinde metal ve sac işleme teknolojileri, kalıp yan sanayi ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını tek çatı altında topladı. Önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmak ve yeni pazarlara açılmak, mevcut pazar paylarını artırmak isteyen firmaların bir araya geldiği fuar bu sene maalesef beklentileri karşılamadı. Bunun en önemli sebebi de maalesef ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, piyasalardaki kur dalgalanmaları oldu. Bir diğer sebebi ise fuara katılımcı firma ve yurtdışından gelecek, vadedilen ziyaretçi sayısının yetersiz olmasıydı.

Demir Çelik Store Dergisi olarak yer aldığımız fuarda katılımcı firmalarla görüşerek hazırladığımız Bursa Metal İşleme Fuarı özel dosya çalışmamızı inceleyebilirsiniz.

İyisiyle kötüsüyle 2018 yılını geride bıraktık. 2019 yılının hem ülkemiz hem de sektörümüz açısından güzel bir yıl olmasını temenni ediyoruz ve tüm okuyucularımıza iyi seneler diliyoruz.

Sevgiyle kalın.

Mustafa Aslan fotoğrafı

Mustafa Aslan

Mustafa Aslan hakkında bir bilgi yok.

Tek Kural Var: “Kural Yok !” görseli Önceki Haber

Tek Kural Var: “Kural Yok !”

2018 yılında neler yaşadık? görseli Önceki Haber

2018 yılında neler yaşadık?