Türkiye’nin Ham Çelik Üretiminde Daralma Korkusu!

Türkiye’nin Ham Çelik Üretiminde Daralma Korkusu! görseli

Türk çelik üreticilerinin piyasalarda daralan talep nedeniyle vardiya sayılarını düşürüp, bakım çalışmasına giderek üretim azalttığı bu dönemde, AB’nin özellikle inşaat çeliğinde Türkiye’ye uygulamayı planladığı kotalar, sektörde üretimin düşeceğine dair yankılar uyandırıyor.

Türk çelik sektörünün daha önce en önemli ihracat pazarlarından biri olan Ortadoğu’da son yıllarda meydana gelen siyasi karışıklıklar bu pazarda önemli kayıplara neden olmuştu. Ardından Türk çeliğinin en büyük ihracat pazarlarından biri olan ABD’nin Türk çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ilave vergi, bu pazarın da kaybedilmesini beraberinde getirmişti. Gelin şimdi geride bıraktığımız 2018 yılı çelik üretim rakamlarını 2017 yılına oranla kıyaslayalım.

Ham Çelik Üretimi 2017 yılı ile aynı rakamlarda gerçekleşti

Türkiye’nin ham çelik üretimi, Aralık ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla % 11.7, Kasım ayına kıyasla ise % 8 oranında düşüşle 2.9 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, 2017 yılın aynı ayına kıyasla % 16.9 azalırken, entegre tesislerin üretimleri % 0.2 arttı. 2018 yılının tamamında ham çelik üretimi, özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan tüm zorluklara rağmen 2017 yılında kaydedilen rekor seviye olan 37.5 milyon tona kıyasla % 0.6 oranında düşüşle 37.3 milyon ton olarak gerçekleşti. 2018 yılında, elektrik ark ocaklı tesisler % 0.6 oranında azalışla 25.8 milyon ton; entegre tesisler ise, % 0.4 düşüşle 11.5 milyon ton ham çelik üretimi yaptı.

Önümüzdeki süreçte Türk çelik üretimindeki yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sevgiyle kalın…

Mustafa Aslan fotoğrafı

Mustafa Aslan

Mustafa Aslan hakkında bir bilgi yok.

Girdi maliyetleri üretimi tehdit ediyor görseli Önceki Haber

Girdi maliyetleri üretimi tehdit ediyor