2018 yılını da geride bırakıyoruz

2018 yılını da geride bırakıyoruz görseli

Ülke olarak 2018 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Büyük umutlarla karşıladığımız 2018 yılına damga vuran olaylarıyla şöyle bir değerlendirmek istiyorum. 24 Haziran’da cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gittik. Seçim sonrasında yeni düzenlemelerle ilk kez uygulamaya geçirilecek olan başkanlık sistemini hayata geçirdik. Daha sonra ABD Başkanı Trump’un ithal çelik ve alüminyuma koyduğu ek vergilerden etkilenmemek için büyük mücadele verdik. Akabinde dış ilişkilerimizde yaşanan siyasi sorunlarımızdan ötürü ekonomimiz büyük sıkıntılar yaşadı, yerli üretime geçilmeli diyenler oldu, kriz var diyenler oldu, yok diyenler de oldu. Ülke olarak büyük sınavlar verdik hala da vermeye devam ediyoruz. Peki, nasıl başa çıkmaya çalışıyoruz? Şu sıralar üretimde yerlilik ve yerli ürünlerle ilgili yapılan çalışmalar gündemde! Bu çalışmalarla birlikte Türkiye’nin ithalatçı ülke pozisyonundan artık ihracatçı konuma geçmesi hedefleniyor.

Şöyle bir sonuç değerlendirmesi yapacak olursak; Türkiye kurulduğu günden bu zamana kadar ne olumsuzlar, siyasi olaylar ve ekonomik krizler gördü. Her şeye rağmen 2019 yılında yüzümüzü güldüren ve ferahlatan gelişmeler yaşanacağını ümit ediyoruz. Şimdi de isterseniz geçtiğimiz Ekim ayının ihracat verilerine bir göz atalım.

Dış ticaret hacmi 400,9 milyar dolara yükseldi

Ekim ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 oranında artarak 15 milyar 732 milyon dolara yükseldi. İhracat bu performansıyla tüm zamanların en yüksek düzeyine yükseldi ve Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Ekim ayında ithalat ise % 23,5 azalarak 16 milyar 261 milyon dolara geriledi. Son 12 aylık dönemde ihracat bir önceki döneme kıyasla % 7,9 artış gösterdi ve 166 milyar 809 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık dönemde ulaşılan bu ihracat da Cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek yıllık ihracat oldu. Söz konusu dönemde dış ticaret hacmi ise de 400,9 milyar dolara yükseldi.

Makine sektörü Bursa Metal İşleme Fuarı’nda bir araya gelecek

Türkiye endüstrisinin tüm taşlarını bir araya getiren ve bölgesinin en büyük fuarı olan Bursa Endüstri Zirvesi, 29 Kasım - 2 Aralık 2018 tarihleri arasında sektör temsilcilerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Metal ve saç işleme teknolojileri, kalıp yan sanayi ve otomasyon sektörlerinin tüm paydaşlarını tek çatı altında bir araya getiren fuarda bizler de Metal Medya Yayın Grubu olarak yerimizi alacağız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Sevgiyle kalın.

Mustafa Aslan fotoğrafı

Mustafa Aslan

Mustafa Aslan hakkında bir bilgi yok.

Kendinizden Yaşça Büyük Hayalleriniz Olsun! görseli Önceki Haber

Kendinizden Yaşça Büyük Hayalleriniz Olsun!